Tepelné kolektory
Tepelné kolektory jsou zařízení navržená k zachycení slunečního záření a jeho přeměně na tepelnou energii. Tyto kolektory jsou obvykle umístěny na střechách budov a obsahují trubice nebo kanály s tekutinou, která se ohřívá pohlceným slunečním teplem. Teplo získané z kolektorů se používá pro ohřev vody nebo prostorů v domácnostech, průmyslových zařízeních nebo jiných aplikacích.
Princip fungování tepelného kolektoru
Tepelné kolektory fungují na principu zachycení slunečního záření a jeho přeměny na tepelnou energii. Tepelný kolektor je obvykle umístěn na střeše budovy a skládá se z černého absorpčního plátna, které zachycuje sluneční paprsky. Za absorpčním plátnem jsou trubky nebo kanály, které obsahují speciální tepelnou nosnou kapalinu, například vodu nebo antifriz. Když sluneční záření dopadá na absorpční plátno, to se ohřívá a předává teplo nosné kapalině uvnitř trubek.
Kapalina se zahřívá a cirkuluje kolektorem, aby odvedla teplo do místa, kde je potřebná teplá voda nebo vytápění. Tepelná energie, kterou kolektor zachytil, může být použita pro ohřev vody pro domácnost, bazén, průmyslové procesy nebo vytápění budov. Tímto způsobem tepelné kolektory přispívají k udržitelnému využití sluneční energie pro různé tepelné aplikace, což snižuje spotřebu konvenčních energií a omezuje emise skleníkových plynů.
Jaký je rozdíl oproti fotovoltaickému systému?
Tepelné kolektory a fotovoltaické systémy jsou oba zařízení, která využívají sluneční energii, ale mají odlišné účely a způsoby využití této energie:
Tepelné kolektory,
slouží k zachycení slunečního záření a přeměně na tepelnou energii. Tato tepelná energie se využívá pro ohřev vody nebo prostorů, například pro ohřev teplé užitkové vody v domácnosti nebo vytápění budov a průmyslových prostorů.
Fotovoltaické systémy,
na druhou stranu, slouží k zachycení slunečního záření a jeho přeměnu na elektrickou energii. Solární články ve fotovoltaických panelech umožňují přímou konverzi slunečního záření na elektrickou energii, která se následně používá pro napájení elektrických spotřebičů nebo je přivedena do elektrické sítě.
Oba typy zařízení mají své jedinečné využití a přínosy. Tepelné kolektory se zaměřují na využití sluneční energie pro ohřev, zatímco fotovoltaické systémy se zaměřují na produkci elektrické energie.